3-13 czerwca 2019
Finisaż 12 czerwca br., godz. 17.30
Galeria Młodych Twórców Łazienkowska
W głąb krajobrazu. Pejzaże Karpat to wystawa parunastu obrazów polskich gór, ale także tytuł albumu malarskiego autorstwa Agaty Jóźwiak. Będzie to podsumowanie paru lat pracy malarki w rejonie polskich Karpat.

zaproszenie

 

Agata zajmuje się tematyką pejzażu w malarstwie od kilkunastu lat. Prace wyselekcjonowane do wystawy i publikacji powstały w latach: 2015-2019, w technice tuszu na papierze. Co ważne malowane były bez użycia aparatu fotograficznego. Powstawały z natury w Tatrach, Bieszczadach i Pieninach.
Zarówno na wystawie, jak w albumie znajdą się obrazy przedstawiające, jak i kaligraficzne, idące w stronę abstrakcji. Wszystkie inspirowane są górskim żywiołem oraz dawnym pejzażowym malarstwem chińskim i japońskim.
Album powstał dzięki wsparciu Narodowego Centrum Kultury programu Młoda Polska 2018. Patronami honorowymi albumu są Muzeum Tatrzańskie, pismo Tatry TPN, Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze. Patronat medialny objęło Radio Kraków.
W dniu 12 czerwca o godzinie 17:30 w Galerii Młodych Twórców Łazienkowska odbędzie się finisaż wystawy i prezentacja świeżo wydanego albumu. Spotkanie wzbogaci prelekcja o malarstwie górskim.
Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w spotkaniu.

  • Z_cyklu_Pejzaże_Karpat_Agata_Jóźwiak_1
  • Z_cyklu_Pejzaże_Karpat_Agata_Jóźwiak_2
  • Z_cyklu_Pejzaże_Karpat_Agata_Jóźwiak_3
  • zdjecie

O artystce:

AGATA JÓŹWIAK
______________________________________
W 2006 roku uzyskała dyplom z malarstwa na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Następnie uczestniczyła w kursach doskonalących warsztat artystyczny, m.in. z malarstwa iluminatorskiego oraz dalekowschodniego. Zajmuje się malarstwem autorskim i kopiowaniem obrazów dziewiętnastowiecznych. Tworzy głównie w technice tuszu oraz technice olejnej. Jest też autorką artykułów na temat historii sztuki pejzażowej. Należy do grupy malarskiej Way of Ink oraz Polskiego Instytutu Studiów nad Sztuką Świata. Stypendystka Narodowego Centrum Kultury, laureatka konkursu Młoda Polska w roku 2018.
Jej głównym tematem twórczości jest pejzaż, przede wszystkim górski. Od 2008 roku maluje w polskich Karpatach. Współpracowała z organizacjami ekologicznymi, m.in. z Fundacją Dziedzictwo Przyrodnicze oraz z Ogrodem Botanicznym UW, wykorzystując swoje prace do działań służących ochronie przyrody. Wraz ze Stowarzyszeniem Drogi Herbaty Urasenke z Warszawy i Way of Ink organizuje kameralne pokazy obrazów połączone z ceremoniami herbacianymi.
Prace swe wystawiała m.in. na wystawach indywidualnych: w Galerii Antoniego Rząsy w Zakopanem, w Stacji Muranów w Warszawie i Muzeum Azji i Pacyfiku. Wspólnie z Way of Ink obrazy prezentowała m.in.: w Galerii Sztuki Współczesnej we Włocławku, w Galerii Władysława Hasiora i Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem, na Uniwersytecie Warszawskim (Pałac Kazimierzowski, Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego), podczas Jesiennego Festiwalu Sztuk Japońskich- Bunkasai, 72 Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach, a także pod patronatem Tatrzańskiego Parku Narodowego w Schronisku Górskim Roztoka w Tatrach oraz w Dolinie Pięciu Stawów Polskich.
Prace w zbiorach: w Muzeum Narodowym w Warszawie, Muzeum Azji i Pacyfiku, Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie, Muzeum Tatrzańskim oraz w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu.
Strona internetowa: www.agatajozwiak.com