15 września br. w Żyrardowie, rozpoczęła się IV edycja Interdyscyplinarnego FESTIWALU SZTUK – Miasto artGOSPODARKI 2012. Uroczystą inaugurację poprzedziły atrakcje dla dzieci: koncert zespołu Fasolki, warsztaty teatralne oraz konkursy, gry i zagadki.

Miasto artGospodarki otworzyła gala wręczenia nagród komiksowych /Forum Obywatelskiego Rozwoju/ i wykład pod hasłem Kto finansuje sztukę!, którego autorem i prowadzącym był prof. Leszek Balcerowicz. Po raz kolejny wręczyliśmy nagrodę Złotego artKciuka – w tym roku laureatką była Krystyna Janda /dwa lata temu nagrodę odebrał Jurek Owsiak – za Przystanek Woodstock, a przed rokiem Marek Żydowicz – za Międzynarodowy Festiwal Plus Camerimage/.

Pierwszego dnia goście Festiwalu wzięli udział w cyklu paneli dyskusyjnych pod ogólnym hasłem: Sztuka a Biznes! Dyskusje były prowadzone m.in. przez: Bogdana Chrabotę /Polsat/, Rafała Ziemkiewicza /Uważam Rze/ oraz Artura Krajewskiego /ASP Warszawa/ a pośród zaproszonych do rozmów byli: Filip Bajon /Przedwiośnie, Śluby Panieńskie/, Sławomir Fabicki /Męska Sprawa – nominacja do Oskara, Z odzysku/, Marek Przybylik /wydawca/, Stefan Szczepłek /autor książki Mecze, które wstrząsnęły światem/, Grzegorz Kiszluk – redaktor naczelny magazynu Brief, Artur Waczko – Prezes WSR, Paweł Tyszkiewicz – Prezes Stowarzyszenia Agencji Reklamowych i Sławomir Wojtkowski – Dyrektor WSR.

Godzina 20.00 upłynęła pod znakiem nerwowego oczekiwania na wyniki konkursu artNoble (nagroda dla artEnergii Twórczej, Talentu i Wyjątkowej Osobowości Artystycznej), którego laureatem został Paweł Kwiatkowski z ASP im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Zwycięską wystawę można będzie oglądać do 22 września na festiwalowej hali na ul. Nowy Świat w Żyrardowie. W jury nagrody znaleźli się: rektorzy publicznych uczelni artystycznych i znane osobistości świata kultury i sztuki. Dzień zakończył się recitalem Mariusza Lubomskiego.

Drugi dzień Festiwalu przyniósł mnogość kolejnych, interesujących wydarzeń oraz dyskusji. Wśród zaproszonych gości znaleźli się: Dorota Roszkowska i Adam Papliński – Academy of Documentary Arts /międzynarodowe warsztaty filmu dokumentalnego i pitching Dragon Forum/ oraz Remigiusz Zawadzki – Dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Reportażu Camera Obscura/,: Irena Karel /Plebania, Róża/, Emilian Kamiński /Teatr Kamienica/, Anna Gornostaj /Teatr Capitol/, Aldona Machnowska /Teatr Konsekwentny/, Monika Małkowska /krytyk sztuki, współpraca Rzeczpospolita/, Maciej Mazurek /redaktor naczelny, ArtTak- Sztuki Piękne/.

Pozytywnych emocji dostarczyły również: wręczenie Złotej Żyrybki dla poety Jerzego Paruszewskiego, koncert lokalnego zespołu muzycznego Got To Band oraz kończący niedzielną przygodę Żyrardowian ze sztuką spektakl "A+B=Rh-" zespołu teatralnego The Horst Theatre Company w reżyserii Jacka Jarzyny.

Wszyscy głodni dalszego obcowania ze sztuką i pięknem mieli możliwość uczestniczyć w kolejnej dawce artystycznych wydarzeń m.in. artKino Nocne w Czeskiej Piwnicy (21 września, piątek; w repertuarze filmy studentów i absolwentów Warszawskiej Szkoły Filmowej oraz PWSFTViT w Łodzi), artDebata pt.Kultura i biznes w małych samorządach (22 września, sobota) oraz oblicza Miasta Piękna, otwieranego specjalnie dla Państwa przez ikonę mody – Małgorzatę Niemen. W sobotę, 22 września można było zobaczyć autorskie kolekcje znanych projektantów, a także podziwiać piękne kandydatki walczące o tytuł Miss Ziemi Żyrardowskiej.