2020 04 02 jajozajęcia matematyczno-przyrodnicze, "Łamigłówka", dla przedszkoli i szkół podstawowych

Wielkanoc coraz bliżej, warto już pomyśleć o świątecznej dekoracji w domu.
Świąteczny stół zwykle jest pełen wiosennych motywów, symbolizujących nowe życie: jajek, smakołyków i świeżych kwiatów. Wiele uroku mają kwiaty tulipanów, krokusów, narcyzów. Już samo patrzenie na nie poprawia nastrój. Świetnym tworzywem wielkanocnych dekoracji są też: gałązki drzew i krzewów, wierzbowe bazie, zielone listki bukszpanu czy barwinka, kiełki rzeżuchy, źdźbła owsa, które w połączeniu z kolorowymi wydmuszkami, tworzą malowniczą oprawę stołu.

Ponieważ mamy jeszcze trochę czasu do świąt i z dekorowaniem stołu możemy poczekać, proponuję Wam ozdobienie drzwi dużym, kolorowym jajem, wyciętym z kartonu. Możecie je wykonać samodzielnie, albo zaprosić do wspólnego dekorowania rodzeństwo lub rodziców.

Do ozdobienia jajka będą potrzebne kolorowe wycinanki, które sami możecie zaprojektować i wykonać. Zachęcam do wykorzystania surowców wtórnych, np. starych czasopism, resztek tkanin, tasiemek, koronek, kolorowych sznurków.

Do wykonania jajka na zdjęciu wykorzystane zostały następujące materiały:

kolorowy papier, czasopisma, ścinki
tkanina – kwiaty wycięte ze starego obrusa i bluzki
firanka
gazeta
biały brystol lub stary kalendarz ścienny (plakat)
nożyczki
klej

Technika wykonania:

Najpierw z gazety przygotuj szablon: złóż ją na pół, narysuj połowę jajka tak, żeby po wycięciu i rozłożeniu uzyskać kształt jaja.
Rozłóż wycięty szablon na brystolu lub niezadrukowanej stronie starego ściennego kalendarza lub plakatu, odrysuj i wytnij jajko.
Rozłóż przygotowane ozdoby na wyciętym jaju i po zaakceptowaniu projektu dekoracji, kolejno je przyklej.
Ustal z rodzicami, które drzwi będą świątecznie udekorowane i gotowe, ozdobione jajo przyklej do nich taśmą lub białą plasteliną, tzw. glutakiem.
Jeśli dekoracja zdobędzie uznanie rodziny, możecie zaproponować wykonanie kolejnych duuużych jajek i przy okazji porozmawiać o różnych religijnych i ludowych obrzędach wielkanocnych, jak: święcenie pokarmów, pisanki, śmigus-dyngus, pogrzeb żuru, wieszanie śledzia czy palemki na szczęście.