PILNE!!!

Zachęcamy gorąco do przeczytania artykułu autorstwa p. Pauliny Milewskiej, mówiącego o tym jak ważne są zajęcia rytmiczne dla najmłodszych.

 

Od rytmiki do matematyki

Od dawien dawna wiadomo, że muzyka wpływa na prawidłowy rozwój człowieka, dlatego jej nauczanie już od najmłodszych lat ma bardzo korzystny wpływ na organizm małego dziecka. Niektórzy twierdzą, że muzyka jest bardzo matematyczna, a to za sprawą rytmu, który w sobie kryje. Rytm to usystematyzowany w czasie szereg dźwięków docierających do ludzkiego ucha. Zajęcia rytmiczne mają więc na celu uwrażliwienie dzieci na dźwięki, które do nich docierają oraz na sam moment ich pojawiania się w czasie, czyli rytm.

Podczas zajęć dzieci uczą się świadomie słuchać muzyki oraz wyrażać ją poprzez rytmiczne akompaniowanie i grę na różnych instrumentach oraz poprzez taniec. Ponadto uczą się reagować na zmianę dynamiki i tempa muzyki. Rozróżniają wysokość i barwę dźwięku, dzięki czemu rozwija się u nich muzyczna wrażliwość.
Poprzez naukę piosenek z dziecięcego repertuaru, dzieci poznają nowe słowa i znaczenie różnych pojęć. Wiedza przekazywana dzieciom w połączeniu z rytmicznymi dźwiękami dużo łatwiej i zdecydowanie szybciej jest przez nie przyswajana i zapamiętywana.

Muzykę dla przedszkolaków można podzielić na: aktywizującą i uspokajająco-relaksacyjną. Podczas naszych zajęć umiejętnie przeplatamy oba rodzaje muzyki, ponieważ jednakowo pozytywnie wpływają na rozwój młodego organizmu.

Wszystkie nasze działania prowadzone są w formie zabawy, dzięki czemu dzieci robią to, co lubią najbardziej, zaś wyspecjalizowana kadra dba o ich prawidłową postawę ciała, umiejętność zachowania równowagi i kontroluje orientację przestrzenną.

Do zabawy najczęściej wykorzystujemy muzykę aktywizującą, która pobudza do aktywności fizycznej oraz prawidłowo wpływa na postawę ciała, a co za tym idzie, prawidłowy rozwój wszystkich narządów wewnętrznych. Tego typu działania, ubrane w rytmiczny podział wartości nut, oprócz tego, że wywołują radość, to również wpływają na wzmocnienie poczucia własnej siły. Dzieci swoim ruchem odzwierciedlają przebiegi ćwierćnutowe, ósemkowe, czy też szesnastkowe i nie tylko. Dzięki temu działaniu uczone są dodatkowo schematów rytmicznych, które doskonale się przydają podczas dalszej nauki np. tańców.

Wiadomo, że po wzmożonym wysiłku, każdy lubi odpocząć. To właśnie w tym momencie wykorzystujemy muzykę uspokajająco-relaksacyjną. Dajemy dzieciom czas, by mogły się odprężyć, zrelaksować i wyciszyć. 

Zajęcia rytmiki prowadzone w śródmiejskich przedszkolach pod nazwą - zajęcia umuzykalniające z akompaniamentem przez fachową kadrę zatrudnioną w Młodzieżowym Domu Kultury im. Wł. Broniewskiego to edukacja muzyczna najmłodszych na wysokim poziomie, prowadzona z wielką dbałością o fizyczny i psychiczny rozwój dzieci.


Paulina Milewska