Strachy 2018 04 25 Naglowek

Finałem realizowanego w tym roku szkolnym projektu przyrodniczego były warsztaty „Straszne zwierzę to mnie bierze”, które odbyły się w dniach 18,19,24,25,26 kwietnia w Miasteczku Przyrody przy ul. Fabrycznej. W warsztatach uczestniczyły dzieci z klasy II i III z SP nr 158 oraz uczniowie z klas IV,V i VI z SP nr 48, 211,34.

Zajęcia rozpoczęła dyskusja czy lęk, przed niektórymi dzikimi zwierzętami jest zawsze uzasadniony? Co przeraża ludzi, jakie cechy budzą strach, jak zachować się gdy spotkamy dane zwierzę w naturze? Następnie każdy uczestnik wylosował zdjęcie pewnego gatunku zwierzęcia i próbował określić czy grozi nam realne niebezpieczeństwo, w razie spotkania się z nim „oko w oko”. Nasze uprzedzenia, wobec niektórych zwierząt np. wilków, biorą się czasami z zasłyszanych w dzieciństwie bajek. Wilków obecnie jest mało i trzymają się z dala od ludzi. Są bardzo ostrożne i to one się nas bardziej boją. Z kolei niedźwiedzie , które wcale nie są misiami przytulankami, a taki obraz mamy utrwalony z młodych lat to groźne drapieżniki. Dlatego powinniśmy wiedzieć jak się zachować w razie spotkania z nimi na szlaku turystycznym w górach, bo to się zdarza.
Uczniowie w czasie warsztatów uczestniczyli także w zabawach dydaktycznych, grze memory „ Straszne zwierzę” a na koniec wykonali pracę plastyczną metodą kolażu „Mój własny potwór”
Przy okazji spotkania uczniowie, którzy wzięli udział w konkursie „Parada Strachów Polnych” przynieśli wykonane przez siebie kukły strachów na wróble. Człowiek także stara się straszyć, a właściwie odstraszać, niektóre zwierzęta, które niszczą mu uprawy.
Warsztaty były bardzo udane, upłynęły w miłej atmosferze, zabawy z pająkami i innymi strasznymi zwierzętami –skolopendrą , bardzo się podobały. Oczywiście nie były to prawdziwe zwierzątka tylko zabawki. Spotkanie w „realu” byłoby mniej przyjemne.

Zobacz, CO STRASZY W PRZYRODZIE? ;-)